Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“ kviečia švęsti pavasario lygiadienį

Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“ kviečia švęsti pavasario lygiadienį

Šiandien – pirmoji kalendorinio pavasario diena. Tačiau jau protėviai žinojo, kad žiema mūsų kraštuose pakankamai klastinga ir kovą dar gali iškišti ragus. Todėl nuo seno buvo įprasta tikrojo pavasario pradžią dainomis ir šokiais švęsti per lygiadienį: laiką, kai diena susilygina su naktimi, o po to dienos ima ilgėti. Šio nuostabios tradicijos jau daug metų laikosi Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“. Jie šiltojo metų laiko pradžią pažymi pavasario lygiadienio koncertu.

Daugiau nei 15 metų gyvuojanti tradicija tęsiama ir 2024-aisiais: Aistės Smilgevičiūtės ir grupės „Skylė“ pavasario lygiadienio koncertas vyks kovo 19 d. sostinės Šv. Jonų bažnyčioje.

„Išlįskime iš uždarų savo gyvenimėlių bendram pabuvimui. Pastiprinkime dvasią prieš žemei paleidžiant visus pavasarinius vandenis, prieš rytinį paukščių čiauškesį ir visą gamtos atbudimą, saulės persvarą prieš naktį“, – kviečia Aistė Smilgevičiūtė, Rokas Radzevičius ir visa draugiška „Skylės“ kompanija.

Pavasario lygiadienio koncertas – tvirta tradicija, tačiau niekuomet identiškai nesikartojanti. Kiekvienais metais grupė sudaro naują, tik tiems metams skirtą programą. Žinoma, jį ją keliauja dainos, kuriomis tinka pažymėti magišką laiką, kai diena susilygina su naktimi.

Po pavasario lygiadienio gyvenimas tarsi ir persiverčia į šviesos pusę: dienos ilgėja, vakarai tampa šviesūs, oras šyla ir žmonių nuotaika pastebimai taisosi.

Tamsusis periodas mūsų platumose visuomet būdavo ilgas ir sunkus. Protėviams tekdavo ir gana didelė ekonominė našta. Juk iki pat pavasario šeimos turėdavo prasimaitinti iš sukauptų atsargų. O kovą jų likdavo tik trupinėliai. Todėl pavasario lygiadienis anuomet būdavo pasitinkamas ypač džiugiai: dainomis ir šokiais, bėgimais basomis tekančios saulės link, gaidžio aukojimu ir kitais, šių dienų akimis žiūrint, archajiškais ritualais.

Nūdienos visuomenės išsivystymas atpalaidavo mus nuo žiemiškų atsargų kaupimo naštos, tačiau ilgus mėnesius besitęsianti tamsa, dažnas lietus ir nuolatinis šaltis daugelį išvargina emociškai. Atėjus kovui, ir šiuolaikinis žmogus natūraliai trokšta šviesos, gėrio ir grožio.

Pavasario lygiadienio koncertas ir skirtas šiam sielos poreikiui patenkinti. Jį labai tiksliai atliepia Aistės Smilgevičiūtės ir grupės „Skylė“ lyderio Roko Radzevičiaus kruopščiai dėliojama muzika ir tekstai.

Nepakeičiama lygiadienio tradicija – drauge su grupe pasirodantis styginių kvartetas. Koncertus ypač puošia ne tik sakrali Šv. Jonų bažnyčios erdvė, bet ir itin aukštos klasės profesionalų kuriamas specialus apšvietimas bei kokybiškas garsas.